YOL TARİFİ
 Yemek Odası Nasıl Boyanır?

Yemek Odası Nasıl Boyanır?

Yemek odası, hem tüm aile bireylerinin hem de misafirlerin ortaklaşa zaman geçirdiği başlıca odalardan biridir. Dolayısıyla yemek odaları, görsel açıdan estetik algıya hitap etmelidir. Evin genel havası ile uyumlu, dekoratif eşyalarla süslenmiş bir yemek odası görsel yönden evi zenginleştirebilir. Bununla birlikte yemek odasında mükemmel görüntüye sahip olmak için mobilya ve dekoratif eşyalar yeterli olmayacaktır.

İlk anda akla gelmeyen fakat bir odanın en önemli unsurlarından biri olan duvar boyası dekorasyon anlamında evin temel taşıdır. Boyayı kusan duvar, kapılara taşmış boyalar, duvarla bütünleşmiş boya fırçası kalıntıları ve renk eşitsizlikleri yemek odasının görselliğini yerle bir etmek için yeterli olacaktır. Dolayısıyla bu denli öneme sahip bir dekoratif işlem için profesyonel destek almak son derece önemlidir. Bilinçsizce gerçekleştirilen boya işlemleri, sonraki boyamalar için de olumsuzluklar yaratır. Bilhassa koyu renkteki boyaları sonraki boyama işlemlerinde kapatmak oldukça güç olacaktır.

Yemek Odası Boyarken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yemek odası boyarken dekorasyonu bozmamak şarttır. Bunun için dikkat edilmesi gereken ana unsur, işçiliktir. Boyanın rengi veya türü ne olursa olsun; kötü bir işçilik estetik dışı bir görüntüye neden olacaktır. Dolayısıyla boyayı gerçekleştiren kişi;

Astar boyası yapmaktan kaçınmamalı,

Kaliteli fırça kullanmalı,

Priz anahtarı, süpürgelik vb. yerlere boya sıçratmamalı,

Duvar zeminin temiz ve pürüzsüz olmasına dikkat etmeli,

Renk eşitsizliklerini algılayabilmeli,

Kaliteli boya kullanmalı,

Kullanılan boyanın silinebilir olması gibi özelliklere dikkat etmeli,

İnce işler için uygun donanıma sahip olmalıdır.

Yemek Odası İçin En Güzel Renk Hangisidir?

Yemek odası için en güzel renk evin genel dekorasyonuna göre belirlenir. Çoğu kez evin tümü aynı renk boya ile renklendirilir. Boyaya fazla masraf etmemek için tercih edilen bu yöntemdir. Dekorasyon konusuna önem veren ev sahipleri, çoğu zaman yemek odasında farklılığa yönelmektedir. Çift renk yahut sedefli boyaların kullanımı yemek odasında en sık tercih edilen renklerdendir. Ferahlık hissi için açık renklerin tercih edildiği yemek odaları; son dönemde pastel renklere bürünmektedir. Psikolojik anlamda iştah açıcı ve harekete geçirici bir renk olan kırmızının yer yer kullanımı da mümkündür.

Özetle, yemek odası için ideal bir renkten bahsetmek mümkün değildir. Her ev kendine özeldir. Renk seçerken evin bütünüyle uyumunu göz önünde bulundurmak gerekir. Tercihe göre duvar kağıdı veya ikincil – üçüncül renkte boyalardan faydalanılabilmektedir.

Yemek Odası Boyası Nasıl Olmalıdır?

Yemek odası boyası dekorasyonu tamamlayıcı en önemli unsurlardan birisidir. Bununla birlikte boyanın rengine karar vermek, yemek odası boyama işlemi için yeterli değildir. Kullanacak boyanın rengi kadar; boya özellikleri de önem taşır. Gelişen teknoloji ile birlikte dekorasyon ürünlerinde de inovasyonlar gerçekleşmiştir. Silinebilir, yıkanabilir, çizilmeye dayanıklı, leke tutmayan ve hatta yalıtım sağlayan boyalar geliştirilmiştir. Bu noktada boyanın özelliklerini iyi anlamak dekorasyonda mükemmelliği sağlamak kadar önemlidir. Boyanın kullanılabilir olmaması halinde, dekoratif görüntü bir noktada bozulacaktır. Özellikle yemek odası gibi kirlere açık bir ortamda boyanın silinebilir olması büyük önem taşır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir