YOL TARİFİ
 Asma Tavan Nasıl Uygulanır?

Asma Tavan Nasıl Uygulanır?

İlk olarak asma tavanın ne anlama geldiğini bilmemiz gereklidir. Asma tavan binalarda oluşturulmuş mevcut taşıyıcı tavanın altına uygulanan çoğunlukla dekorasyon ve tesisatı gizlemek amacıyla oluşturulan sistemlerdir. Mekanın özelliğine göre alçıpan, ahşap, pvc ve buna benzer malzemelerden oluşturulan farklı şekillerdeki asma tavanlar mevcuttur. Bu asma tavan çeşitlerinin nasıl uygulandığını detaylı bir şekilde inceleyelim.

Alçıpan Asma Tavan Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Alçıpan asma tavan sistemi sıkıştırılmış alçı plakalarından oluşturulduğu için bu isim verilmiştir. İki çeşidi bulunmaktadır. Birincisi; normal alçıdan yapılan ve genellikle salon, koridor gibi neme maruz kalmayan alanlarda kullanılan alçıpan çeşididir. İkincisi; yeşil özel yüzey kartonundan oluşturulmuş banyo, tuvalet gibi neme maruz kalan alanlarda rahatlıkla kullanılan, su itici özelliği olan alçıpan çeşididir. Yeşil alçıpan su dayanıklı olmasına rağmen yine de çok tavsiye edilen bir uygulama yöntemi değildir. Çünkü yüzeyine uygulanan alçı sıva dayanıklılığını azaltmaktadır.

Alçıpan asma tavanların uygulanmasına ilk olarak belirlenen şeklin metal profiller yardımı ile taslağının oluşturulması işlemi ile başlanır. Metal profiller tavana montelenir, elektrik, su ve havalandırma tesisatına uygun bir şekilde boşluklar bırakılır. Asma tavan kenar bandı şeklinde yapılacaksa profil yerleştirilmesi yeterlidir fakat büyük alanlarda oluşturulacak düz tavan modelinde askı aparatlarından da yararlanılır. Alçıpan plakalar profillerin etrafına vidalanır. Alçı sıva işlemi yapıldıktan sonra astar çekme işlemin gerçekleştirilir. Daha sonra istenilen renkte boyama işlemi yapılır. Led, spot gibi aydınlatma işlemleri gerçekleştirilir. Alçıpan asma tavanın en cazip özelliği hemen hemen her şeklin verilebilmesidir.

Ahşap Asma Tavan Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

Ahşap asma tavanlar daha çok ofis, konser salonu, toplantı alanları gibi görsel sunumun ön planda olduğu mekanlarda tercih edilir. Ahşabın doğallığı ve asil duruşu mekana büyük katkılarda bulunur. Sadece görsel amaçlı kullanımının yanında akustik ahşap panellerde mekanın hem tavan hem duvar bölümlerinde kullanılabilir. Ahşap asma tavanlar gizli taşıyıcılar ve ahşap panellerden oluşur. Mevcutta bulunan tavana gizli taşıyıcılar yerleştirilir, elektrik, havalandırma gibi tesisatlar döşenir. Daha sonra ahşap paneller bu taşıyıcılara monte edilir. Ahşap paneller ince uzun dokulu lineer model olabilir ya da kare, dikdörtgen şeklinde blok model de olabilir.

PVC Asma Tavan Nedir Ve Nasıl Uygulanır?

PVC asma tavanlar genellikle tuvalet, banyo gibi rutubet alan mekanlarda ya da düşük bütçeli projelerde kullanılır. Hafif ve neme dayanıklı olması avantajlı yönlerindendir. PVC asma tavanlar genellikle düz asma tavan olarak uygulanır, şekil alma özelliği yoktur.

Mevcut tavandan 10-15 cm veya projeye uygun görülen yükseklikte boşluk bırakılarak PVC panellerinin yerleştirileceği kasalar oluşturulur. Bu kasalar çoğunlukla plastik esanslı profillerden oluşturulur. Mevcut tavana ve yan duvarlara vidalanarak sabitlenir. Daha sonra PVC paneller kasalara yerleştirilir. İstenildiği zaman kolaylıkla paneller çıkartılıp içte kalan tesisata müdahale edilebilir veya hasar gören paneller kolaylıkla yenisi ile değiştirilebilir. Asma tavanda kullanılacak spot ya da başka aydınlatmalar için kolaylıkla paneller üzerine delik açılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir